Požičaj a (draho) vráť

Autor: Richard Dedek | 28.4.2015 o 10:45 | Karma článku: 4,40 | Prečítané:  706x

Čoraz častejšie sa presvedčujem o tom, že na Slovensku je veru sveta žiť. Máme najnižšie platy široko-ďaleko (ak nerátam Ukrajinu), najvyššiu nezamestnanosť a práve preto (alebo napriek tomu) najdrahšie banky a pôžičky na okolí.

Mnoho ľudí nemá iné východisko z neľahkej situácie, ako si na nepredvídateľné výdavky požičať peniaze. Ak sa to nedajbože podarí v banke, tak majú vyhraté, nakoľko úroky za úvery v bankách sa začínajú okolo desiatich percent ročne (česť výnimkám).  O poplatkoch a ich neustálom zvyšovaní radšej pomlčím.

V minulom blogu som v krátkosti načrtol, aký rozdiel je vo fungovaní zdravotníctva medzi vyspelou ekonomikou v Nemecku a tým našim, teraz by som sa v krátkosti zameral práve na pôžičky. V Nemecku sa totiž dá úver bez problémov vybaviť s úrokovými sadzbami TROJNÁSOBNE nižšími ako na Slovensku.

https://kredit.check24.de/kredit/?kp=10000&lz=84&vz=8

Sú totiž banky, ktoré Vám požičajú s úrokom od 2,75%! Samozrejme – jedná sa o úver nezabezpečený nehnuteľnosťou, teda nie o hypotéku. U nás má niekto vyhraté, ak má podobný úrok na hypotéke, a nie na klasickom spotrebnom úvere. Musíte samozrejme splniť bonitu, čiže dokázať dobrú schopnosť úver splácať, no napriek tomu, spomínané banky uvádzajú aj hornú hranicu, nad ktorú sa percentuálna hranica nedostane ani pri najhoršej možnej bonite klienta – a tá sa pohybuje na úrovni 7 až 11 percent. Čo je stále menej ako ponúkajú niektoré banky na Slovensku.

Je pravda, že Nemci celkovo nemajú radi pôžičky. Ak si chcú kúpiť auto, tak to riešia buď cez úspory, alebo cez leasing (síce tiež pôžička, ale špecifický druh, ktorý spadá pod iné posudzovania a paragrafy). Hypotéku takisto Nemci väčšinou neriešia a celý život bývajú v nájmoch.

Keďže už sme v Európske únií, bolo by celkom prospešné, keby sme v rámci voľného pohybu služieb a tovarov, mohli využívať aj služby zahraničných bánk. Rozhýbala by sa konkurencia a hneď by sme aj na Slovensku mohli ťažiť z výhodných nemeckých podmienok, na ktoré banky lákajú nemeckých klientov (alebo klientov s bydliskom v Nemecku). Nesplácalo by sa Vám ľahšie, keby ste nemuseli platiť banke 11% ročne, ale iba 3%? Bohužiaľ, podobné scenáre sú zatiaľ kvôli ochrane bánk iba v rovine science-fiction a my na Slovensku sa musíme poddať slovenským bankovým podmienkam.

 

Web odkaz: porovnávací portál check24.de

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

DOMOV

Profily, ktoré posielali sexuálne správy vymazali. Pribúdajú ďalšie

Polícia preveruje obťažovanie na pokeci.

KOMENTÁRE

Čo sa stane, keď krajinu ovládnu svorky pedofilov

Nezvládame chrániť ani deti, nieto sa ešte nachystať na zložitejšie výzvy.


Už ste čítali?